Как молиться за умершего некрещеного человека?

7024
Спрашивает: Наталья
У моей подруги умер отец. Как за него молиться, если он некрещеный? Она человек верующий. Очень переживает. Похоронила его в Израиле, где он лечился от онкологии. Похоронили его по еврейским обычаям.
Отвечает: иерей Александр ЕРМОЛИН

Здравствуйте, Наталья!

За некрещеных родственников есть особая молитва мученику Уару:

О, святый мучениче Уаре досточудный, ревностию по Владыце Христу разжигаем, Небеснаго Царя пред мучителем исповедал еси, и ныне Церковь почитает тя, яко прославляемаго от Владыки Христа славою Небесною, Иже дарова тебе благодать великаго к Нему дерзновения, и ныне предстоиши Ему со Ангелы, и в вышних ликуеши, и зриши ясно Святую Троицу, и светом Безначальнаго Сияния наслаждаешися: воспомяни и наших сродников томление, умерших в нечестии, приими наше прошение, и якоже Клеопатрин род неверный молитвами твоими от вечных мук свободил еси, тако воспомяни елицы противобожне погребенныя, умершия некрещенными (имена), потщися испросити оным от вечныя тьмы избавление, да вси едиными усты и единем сердцем восхвалим Премилосерднаго Творца во веки веков. Аминь

Также просить Господа о спасении усопшего некрещеного человека можно такими словами:

Взыщи, Господи, погибшую душу отца моего: аще возможно есть помилуй! Неисследимы судьбы Твои. Не постава мне во грех сей молитвы моей. Но да будет Святая воля Твоя.

Молиться за некрещенных можно только дома, храмовая молитва за таких людей невозможна.

Вернуться к списку

ЗАДАЙТЕ ВОПРОС